Anasayfa   -   Künye   -   İletişim 24 Ağustos 2019 Cumartesi
       Siyaset  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  
 
      
Başlıksız Belge
  10 MAYISTA NE OLMUŞTU!10 MAYISTA NE OLMUŞTU!10 MAYISTA NE OLMUŞTU! 09.05.2019
Bülent Gürçam  /  
 Yazarın Diğer Yazıları
 YALOVA-ÇINARCIK YOLU
 SEZON YİNE KÖTÜ GEÇTİ!
 BEN BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDIM!
  DÜNYA BASIN GÜNÜ AZERBAYCAN
 KONUMUZ YİNE ÇINARCIK
 İMADEDDİN NESİMİ (NESÎMÎ)
 YALOVA’DA ÜRETİM SEZONU!
 ÇINARCIK 2
 NE YAPSANIZ, OLMUYOR!
 ÇINARCIK
 28 MAYIS 1918 AZERBAYCAN CUMHURİYETİNİN KURULUŞ GÜNÜDÜR
 14 MAYIS ÇİFTÇİLER GÜNÜ
 10 MAYISTA NE OLMUŞTU!10 MAYISTA NE OLMUŞTU!10 MAYISTA NE OLMUŞTU!
 3 MAYIS NEDİR?
 ALIŞAMADIM, NE YAPSAM, OLMUYOR!
 24 NİSAN 1915’ TE NE OLMUŞTU?
 HAYIRLI OLSUN!
 SEÇİM BİTTİ Mİ BİTMEDİ Mİ?
 YALOVA YEREL SİYASETİ
 21 MART TÜRKÜN KADİM BAYRAMI “NEVRUZ”
 “TURAN’IN” ANLAMI!
 AVRUPA VE TÜRKİYE
 27 YIL ÖNCE HOCALIDA NE OLMUŞTU!
 BRÜKSEL’DEN MERHABA
 BÖLGEYE GÖRE EĞİTİM MÜMKÜN MÜ?
 Çınarcık’ta kısır siyaset
 İran’da yaşayan Türkler!
 20 Ocak 1990 Azerbaycan’da ne olmuştu?
 DOĞU TÜRKiSTAN’DA NELER OLUYOR?
 Sarıkamışı hatırlayalım!
 Çınarcık’ın değerini bilmek!
 Çınarcık’ın Problemleri
 Umut Olmazsa Yaşanmazmış
 Hemreylik “Azeri Türkçesi’nde birlik, dostluk”
 Siyaset kızışıyor!
 Azerbaycan’dan Selamlar
 Havadan Sudan
 Sokak Hayvanları
 

   Sevgili okuyucularımız, ben Çınarcık Gazetesindeki bu köşemde, size mümkün oldukça, Türk Dünyasıyla ilgili yazılar paylaşmaya çalışıyorum ve istiyorum ki, Yalova’mızda yaşayan insanlarımız, Türk Dünyasıyla ilgili önemli haberleri, olayları ve o olayların yaşandığı günleri buradan duyup, okuyup hatırlasınlar.

   Bu günler de o önemli günlerden biri, tarihte iki defa bağımsızlık savaşı veren ve ilki, 1918 yılında yaşanmış ve sadece 2 yıl yaşamış, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ve diğeri ise 1990’da başlayan ve günümüze kadar süregelen, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin önemli şahsiyetlerinden biri olan, Alirıza oğlu Haydar Aliyev’dir. Haydar Aliyev, 10 Mayıs 1923 yılında dünyaya gelmiş, uzun yıllar Sovyetler Birliği bünyesinde en yukarı mevkilerde çalışmayı hak ederek, daha sonra Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı olmuştur. Onun doğum gününe denk gelen bu yazımı, bu dahi Devlet adamını, tanıtmaya ve onun bu siyasi yolunu size anlatmaya çalışacağım.

   Peki Türk Dünyasında bu kadar öneme sahip Haydar Aliyev, kimdir?

Haydar Ali Rızaoğlu Aliyev, 10 Mayıs 1923‘te Azerbaycan’ın Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nde doğmuş bir işçi ailesinin çocuğu idi. 1939 yılında Nahcivan Pedagoji Teknik Okulu’nu bitirdikten sonra şimdiki adı Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi olan Azerbaycan Sanayi Enstitüsü’nde eğitimine devam etmiş. Ancak ülkenin içinde bulunduğu savaş dolaysıyla eğitimine devam edemedi.

1941 yılından itibaren Haydar Aliyev, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Halk İçişleri Komiserliğinde ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Halk Komiserleri Meclisi’nde Şube Müdürü olarak görev yaptı. Ardından 1944 yılında çalışmak için devlet güvenlik teşkilatlarına gönderildi. Bu dönemden itibaren devlet güvenlik teşkilatlarında çalışan Haydar Aliyev, 1964‘ten Azerbaycan SSCB Bakanlar Kurulu yanında devlet güvenlik komitesinde başkan yardımcısı, 1967 yılından itibaren ise başkan olarak görev yaptı ve tuğgeneral rütbesine kadar yükseldi. Daha sonra şimdiki adı Saint Patersburg olan Leningrat’ta özel yükseköğrenim gördü. 1957 yılında Azerbaycan Devlet Üniversitesi Tarih bölümünü bitirdi.

  20 Ocak 1990‘da Kızıl Ordu’nun Bakü’de gerçekleştirdiği büyük baskından dolayı Moskova’daki Azerbaycan temsilciliğine gelerek burada bir bildiri yayımladı. Bildiride Sovyet Rusya’nın bu yaptığı kanlı olayı protesto etti ve olayla ilgili kişilerin cezalandırılmasını talep etti.

  Dağlık Karadağ sorununun baş göstermesi ile başlayan süreçte SSCB’nin politikalarını eleştirdi. İstediği sonuçları alamaması üzerine 1991 yılının Haziran ayında Sovyetler Birliği Komünist Parti üyeliğinden istifa etti.

  Hayatının geri kalanını geçirmek üzere Azerbaycan’a dönen Haydar Aliyev, bir süre Nahcivan’da kaldı. Burada Azerbaycan Yüksek Sovyet milletvekili olarak görev yaptı. 1991 ile 1993 yılları arasında Nahcivan Otonom Cumhuriyeti Yüksek Meclisi Başkanlığı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyet Başkanlığı gibi görevlerde bulundu. Ayrıca 1992 yılında Nahcivan’da düzenlenen parti kongresinde, Yeni Azerbaycan Partisi’nin parti başkanı seçildi.

1993 yılına ülkede kriz sinyalleri verilmeye başlanmıştı. İç savaşın eşiğine gelinmesi ve bağımsızlığın tehlikeye düşmesi sebebiyle halk Haydar Aliyev’in başa geçmesini istemekteydi. Bu gelişmeler üzerine hükümet Haydar Aliyev’i Bakü’ye davet ederek 15 Haziran‘da göreve çağırdılar. 24 Temmuz 1993 tarihinde Haydar Aliyev, Milli Meclis’in kararı doğrultusunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı olarak göreve getirildi. Kısa bir süre sonra gerçekleşen 3 Ekim 1993 seçimlerinde de halk bir kez daha Haydar Aliyev’i cumhurbaşkanı seçti.

  Bu görevi 2003 yılına kadar laikince sürdüren Aliyev, bu süre zarfında Milli Liderlik unvanı sahibi oldu.

  Daha sonra sağlık sorunu yüzünden ABD’ye giderek, bir süre tedavi gördü.

Haydar Aliyev, sağlık problemlerinin artması nedeniyle seçimlere katılamamış olsa da seçimlerde oğlu İlham Aliyev‘e desteğini sürdürdü. Babasından aldığı mirası en iyi şekilde koruyacağına inanan halk, oğlu İlham Aliyev’i 2003 seçimlerinde Cumhurbaşkanı olarak seçti. Seçimlerden kısa bir süre sonra Haydar Aliyev’in rahatsızlığı ciddi boyutlara ulaştı ve tedavi için gittiği ABD’de 12 Aralık 2003 tarihinde vefat etti.

 

 

 

      Köşe Yazarları

Ayhan Polat
Kalemin Gölgesi

YALOVA-ARMUTLU NATO YOLU’NA ÜVEY EVLAT MUAMELESİ
Bülent Gürçam


YALOVA-ÇINARCIK YOLU
Fikret Şipal


TİCARETTE YAPAY ZEKA VE ENDÜSTRİDE 4. 0. KÜRESEL EKONOMİ- YEREL ÜRETİCİ-ENFLASYON
Servan Altıkanat


17 AĞUSTOS
 
 

Copyright © 1995 - 2019
       Siyaset  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  

Yalova Haber  -  Çiftlikköy Haber  -  Çınarcık Haber